Pieśń „Sto lat, sto lat” to jedna z najbardziej znanych i popularnych piosenek śpiewanych na urodziny w Polsce. Jest ona symbolem życzeń długiego życia, zdrowia i szczęścia dla solenizanta. To utwór, który zwykle towarzyszy radosnym chwilom podczas rodzinnych i przyjacielskich spotkań z okazji urodzin. Jest to jeden z najbardziej znanych marszy w Polsce.

Kto napisał tekst do „sto lat”?

Autorem tekstu do piosenki „Sto lat, sto lat” jest Wacław Święcicki, polski poeta i autor tekstów piosenek. Kompozycją melodii zajmuje się zazwyczaj zespół muzyczny lub wykonawca, a melodia ta nie posiada jednoznacznie przypisanego twórcy. Niektóre źródła wskazują, że melodia była już znana wcześniej i została zaadaptowana do słów „Sto lat, sto lat”.

Pieśń „Sto lat, sto lat” ma prostą i łatwą do zapamiętania melodię, co czyni ją popularną wśród różnych grup wiekowych. Często jest wykonywana na różnego rodzaju uroczystościach, nie tylko urodzinowych, ale również na jubileuszach, weselach i innych okazjach do świętowania.

Melodia „sto lat”

Jej tekst składa się z powtarzających się zwrotek, które składają się z życzeń „sto lat” – symbolicznego okresu życia, jak również z wiersza „Niech żyje, żyje nam” – co jest wyrazem radości i życzeń pomyślności dla obchodzącej urodziny osoby.

„Sto lat, sto lat” stało się niemal hymnem urodzinowym w Polsce, a śpiewanie go stanowi ważną tradycję. To utwór, który łączy ludzi i dodaje radości podczas uroczystości, tworząc niezapomniane chwile pełne wzruszeń i wspólnego świętowania.

Oto zapis nut literowych utworu „sto lat”:

D E F G A G F E D D E F G A G F E D
D E F G A G F E G F E D C
C D E F G F E D C C D E F G F E D
G F E D C D E F E D C

C C D E F G F E D C
C C D E F G F E G F E D C

D E F G A G F E D D E F G A G F E D
D E F G A G F E G F E D C
C D E F G F E D C C D E F G F E D
G F E D C D E F E D C

C C D E F G F E D C
C C D E F G F E G F E D C

D E F G A G F E D D E F G A G F E D
D E F G A G F E G F E D C
C D E F G F E D C C D E F G F E D
G F E D C D E F E D C

C C D E F G F E D C
C C D E F G F E G F E D C

Sto lat – zapis nutowy tradycyjny

Tradycyjny zapis nutowy jest powszechnie używany do notacji muzycznej na wielu instrumentach, w tym na fortepianie czy klawiszach. Oto podstawowy, tradycyjny zapis nutowy do utworu „Sto lat”:

sto lat nuty
Sto lat – zapis nutowy utworu

 

Nuty literowa „sto lat” to nie wszystko!

Należy pamiętać, że nuty literowe wskazują na odpowiednie dźwięki, ale nie precyzują rytmu i czasu trwania poszczególnych dźwięków. Aby móc śpiewać piosenkę, warto skorzystać z nagrania lub zapisu nutowego, który uwzględnia również te elementy.

Poprzedni artykułElementy dzieła muzycznego
Następny artykułTaniec klasyczny – kompendium wiedzy
Ten bloger muzyczny nie tylko jest doskonale zaznajomiony z różnymi gatunkami muzycznymi, od klasycznego jazzu, poprzez rock, aż po hip-hop, ale także posiada gruntowną wiedzę o różnych instrumentach muzycznych. To właśnie ta wiedza pozwoliła mu na stworzenie popularnego bloga muzycznego - KursNaMuzyke. Na swoim blogu dzieli się swoim entuzjazmem dla muzyki z szerokim gronem czytelników, oferując im wgląd w różnorodność gatunków muzycznych, fascynujące fakty na temat instrumentów muzycznych, recenzje najnowszych albumów i koncertów, a także praktyczne porady dla aspirujących muzyków.